«Пісні козацького краю»


І не буде переводу
Українському народу.
Доки із глибин сторіч
Долина козацький клич.
(Яна Яковенко)
День захисника України, День українського козацтва та Покрови Пресвятої Богородиці – ці три свята припадають на 14 жовтня. Колективом музичного лекторію Кобеляцької дитячої музичної школи було підготовлено та проведено лекцію-концерт, присвячену славним «лицарям» України – героїчним козакам. Вдячними слухачами цього культурно-мистецького заходу були учні ЗОШ № 2 імені О. Гончара.
Козацькі пісні – ліричні твори з козацької доби в історії України. В них оспівано героїчну боротьбу проти іноземних поневолювачів, життя і побут козацьких родин.
В першій частині заходу автор і ведуча Людмила Лапшикова розповіла про саме значення слова «козак», про Запорізьку Січ, передумови її виникнення. Цікава розповідь про життя і побут козаків супроводжувалась музичними виступами. Звучали чарівні струни бандури (а в козаків це були кобзи, а кобзарі користувались особливою шаною і любов’ю народу). Згадала автор і нашого земляка – прославленого бандуриста Григорія Китастого.
У виконанні Тетяни Песиголовець, викладача по класу бандури та сольного співу прозвучали пісні «Ой на горі та женці жнуть» (якій уже більше 300 років, де оспівуються козацькі походи і прославляються гетьмани Михайло Дорошенко і Петро Сагайдачний) та «Їхав козак за Дунай» обр. М. Гвоздя, яку написав український поет і філософ 18 ст. С. Климовський, а використав і зробив обробку Людвіг ван Бетховен.
З цікавістю слухали присутні «Козацький марш» та жартівливу пісню «Ішов козак потайком» у виконанні Світлани Прапірної (баян).
Зворушив своїм майстерним виконанням вокальний ансамбль викладачів у складі Віктора Ліщини, Вікторії Татарко, Антоніни Танської, Альони Ананенко, Івана Балясного, Світлани Прапірної ліричної пісні «Ой там за лісочком» та «Пісні про Україну» на слова Олеся Гончара, музика Олександра Білаша.
Козаки не тільки були відважними в бою, але мали і тонку душу, тому пісні про любов до матері, до коханої були їм близькі. «Ой літає соколонько» у виконанні Антоніни Танської одна з них.
Перед тим, як ознайомити слухачів з наступною піснею ведуча розповіла цікаву історію її написання. «Гей, соколи», автором якої є польсько-український поет Падура Тимко, котрий захоплювався історією України, прославляв козацькі звичаї.
Українські народні пісні «Ніч яка місячна» та «Подоляночка», прозвучали у виконанні фортепіанного дуету у складі викладачів музичної школи Вікторії Татарко та Юлії Русняк.
Щоб присутні хоч на деякий час перенеслись в козацькі часи, автор використала ілюстрації, малюнки, побутові речі, костюм українського козака.
Слухачі дякували ведучій і всім виконавцям за цікаво проведений захід, основна мета якого – пізнати свою історію, вчитись так віддано і щиро любити Україну, боронити її від ворогів, як робили це славні козаки.

Вікторія Татарко
викладач Кобеляцької
дитячої музичної школи