ЦІКАВА РОЗПОВІДЬ ПРО ІСТОРІЮ УКРАЇНСЬКИХ МУЗИЧНИХ ІНСТРУМЕНТІВ

Музика живе в мріях і думках, мовчанні і слові.
Музика живе в наших почуттях тривоги і любові
І коли звучить вона,зупиняється час…
Леся Горова

Словами пісні «Музика живе» у виконанні викладачів Кобеляцької дитячої музичної школи Вікторії Татарко та Віктора Ліщини, під супровід Юлії Русняк, в рамках ряду культурно-мистецьких заходів по відзначенню Міжнародного дня музики 27 вересня було розпочато лекцію-концерт «У світі музичних інструментів», на яку було запрошено учнів 5-х класів ліцею № 2 ім. О. Гончара.
Україна – одна з наймузичніших та найспівучіших націй у світі. Пісня приходить до нас з народження, у співі колискових рідної неньки та супроводжує впродовж усього життя: у роботі, і в коханні, в смутку, і в радості. А яка ж пісня без музичного супроводу? Саме музичні інструменти є яскравим прикладом музичної культури України.
Своїм корінням українські народні музичні інструменти сягають ще часів Київської Русі, вони змінювались впродовж століть відповідно до змін у культурі, побуті, звичках та набували національних ознак.
Перші музичні інструменти це різноманітні колотушки, дуплисте дерево, чи інші предмети, з яких можна було видобувати звук ударом палиці. Пізніше ці пристосування перетворились в ударні інструменти, які вважаються найдавнішими.
Роги і трубчасті кістки тварин, пустотілі раковини, коли на них було зроблено отвори для пальців, що змінювало висоту звуку, стали першим духовими музичними інструментами.
Таким чином, народи на початку свого трудового і культурного життя, використовували різні предмети взяті з навколишньої природи, або зроблені руками людини перетворили їх на музичні інструменти, які тепер становлять три основні групи: ударні, духові та струнні.
Зацікавила слухачів розповідь про самобутні музичні інструменти, які нам не часто вдається почути: тулумбас, литаври, торбан, козобас, коза, басоля, цимбали, дримба, трембіта, ліра, жалійка, бугай.
Ось приклад: бугай – це старовинний музичний інструмент, зберігся переважно у Західній Україні. Виробляли його самі музиканти. У невеличкій дерев’яній конусоподібній дужці, верхній отвір з двох боків обтягувався шкірою. В центрі прикріплювався пучок конячого волосся. Техніка гри дуже проста. Музикант брав бугая під руку, і зволоженими у квасі чи пиві руками, смикав за волосся. Так виникав ревучий звук, схожий на ревіння бугая. Звідси і назва.
В Україні побутує багато музичних інструментів інших народів: гітара, мандоліна, гармонія, баян, дримба, ліра, класичний зразок скрипки, цимбали, флейта. Але, згодом деякі з них стали українськими національними – цимбали, скрипка, баян.
Висвітлюючи важливу і багатогранну роль музичних інструментів у культурному житті української нації, характеризуючи музичні інструменти, простежуючи їх походження, еволюцію, викладачі та учні музичної школи демонстрували та виконували на музичних інструментах різноманітні музичні твори.
Артем Крамаренко, учень викладача духових інструментів Олега Мирошниченка, виконав на блокфлейті українську народну пісню в обробці А. Жульєва «Ой за гаєм, гаєм».
Сопілка – найдавніший духовий інструмент в Україні. Скільки ніжності і тепла виникає в серці кожного українця, коли він чує гру сопілки. Оспівана казками та легендами, вона увібрала в себе співучі серця наших предків, їх вільний дух, їх веселу вдачу. У кожній мелодії сопілки відчувається образ світла і правди.
Срібні переливи бандури розносяться над Україною. Тихо, проникливо дзвенить струна, і чари торкаються десь аж у глибині душі.
Бандура – однин з найпопулярніших музичних інструментів українського народу, музичний символ України.
Викладачі школи показали особливості різних музичних інструментів. Світлана Прапірна зачарувала слухачів виконанням гри на бандурі,
Віктор Ліщина розвеселив присутніх грою на мідному духовному інструменті – трубі, а грою на гітарі переніс в сучасний світ музики виконавши джазові твори.
Вікторія Татарко загадуючи загадки, розповіла, розповідала цікаві факти про найвеличніший інструмент – рояль, виконавши «Вальс» видатного українського композитора, нашого земляка Віталія Кирейка.
Присутні мали можливість не тільки споглядати і слухати, а й стати учасниками концерту. Взявши у руки трикутник, бубон, праник, трищітку, рубель, під гру на акордеоні Наталією Трачук, на баяні Світланою Прапірною, а на ударній установці Віктором Ліщиною «Запорізького маршу» та запальною піснею «Чорна редька» з посмішкою підігрували на різних інструментах.
На такій позитивній, веселій «ноті» було завершено лекцію-концерт, після якої діти посміхаючись фотографувались з музичними інструментами, які були виставленні на сцені нашого закладу.

Катя Васюта, секретар учбової частини Кобеляцької
дитячої музичної школи