Календарно-обрядові пісні України

Українці мають багату і оригінальну національну культуру, надбану численними поколіннями. З давніх часів до нас ідуть життєва мудрість та настанови щодо способу життя. Вони закладені в українських звичаях, святах, обрядах, фольклорі. Це – світовідчуття та світосприймання нашого народу. Українські традиції пояснюють та обґрунтовують взаємини між людьми, між людьми і природою, духовну цінність кожної окремої людини, і народу взагалі.
Рід наш прекрасний духовністю. Наші пращури відбирали найцінніші надбання, збагачуючи їх, і бережливо передавали від покоління до покоління. Українці вміли відчувати природу, черпати здоров’я, силу й красу з її лона; всі творчі сили людини були спрямовані на зміцнення сім’ї, свого роду. Отож не забудьмо свого прямого обов'язку і продовжимо справу наших предків.
У різні пори року виконувались різні обрядові (календарно-обрядові) пісні. Ці пісні повинні були забезпечити успіхи в господарюванні, добрий урожай, щастя в родинному житті. Наприклад, на сільських майданах і галявинах співали гаївки, під час Зелених свят – русальні пісні, на Івана Купала – купальські пісні. По закінченню жнив, люди співали жниварські пісні, славлячи землю за те, що дала їм гарний урожай. Під час зимового сонцестояння виконували сонцесяйні пісні.
У різні пори року виконувалися певні обряди й відповідні їм пісні, тому й розрізняють пісні зимового циклу, весняного та літнього.
Саме на цьому було зосередженно увагу учнів 5-6 класів ліцею № 2 на лекції-концерті «Календарно-обрядові пісні України», яка відбулася 14 лютого в актовому залі Кобеляцької дитячої музичної школи. Діти мали змогу послухати обрядові пісні у виконанні викладачів Вікторії Татарко, Юлії Русняк, Світлани Прапірної, Антоніни Танської та Лесі Глинської, а також познайомитися з традиціями нашого народу, що проводилися в різні пори року.
Слов’яни вірили в сили природи і вважали, що піснями можуть вплинути на них та примусити їх діяти в бажаному напрямку. Пісні повинні були забезпечити успіхи у господарюванні, щастя в родинному житті, принести добрий урожай.
Тому дуже тісно народна творчість пов’язана із звичаями, що являють собою закони, якими українці керувались щоденно.

Антоніна Танська, викладач сольного співу