Творча мандрівка до столиці юного музикознавця

Творча співпраця між колективом учнів та викладачів Кобеляцької дитячої музичної школи з видатними митцями музичного мистецтва України вже стала доброю традицією та плідно розвивається. Участь учнів та викладачів в культурно-мистецьких заходах, зустрічі з артистами, композиторами, видатними діячами в галузі культури та мистецтва набувають все більшого поширення.
Основною метою чергової поїзди до Києва Ельчіна Садаєва, юного музикознавця, учня Кобеляцької дитячої музичної школи, було збір матеріалів, які стосуються життєвого та творчого шляху видатного композитора-земляка Віталія Дмитровича Кирейка. Тим паче, 29 вересня мав відбуватися грандіозний концерт , присвячений 80-річчю від дня народження відомого композитора Валентина Сильвестрова. Тижнем раніше, в тому ж колонному залі ім. М. Лисенка Національної філармонії України відбувався також ювілейний концерт, присвячений творчості композитора Євгена Станковича, на якому Ельчін був присутній. Тоді, побачивши афішу до концерту Сильвестрова, вирішив обов’язково приїхати на нього, бо ж з Валентином Васильовичем систематично листується. Композитор приязно відгукнувся на листи Ельчіна, часто присилає йому свої рукописні твори, окремі з яких учень набрав у друкованому вигляді, за що композитор був дуже вдячний.
Але перша столична зустріч відбулась з композитором, відомим музикознавцем, Народним артистом України, Заслуженим діячем мистецтв, професором, колишнім головою Спілки композиторів України – Михайлом Борисовичем Степаненком. Він запросив Ельчіна до Національної музичної академії ім. П. Чайковського. Там відбулась чудова бесіда. Багато приємних спогадів пов’язує композитора з нашим земляком В. Кирейком.
Крім цього, на Ельчіна чекала несподівана зустріч із Заслуженим діячем мистецтв України Іриною Шестеренко, яка написала винятково цікаву книгу про життя і творчість Віталія Кирейка. Це вже була третя зустріч, під час якої юний музикознавець поділився своїми надбаннями в дослідженні творчості композитора.
В музеї відомого українського композитора В. Косенка, юний музикант зустрівся з директором цього музею – Володимиром Мудриком, життя та творчість якого також були пов’язані з Віталієм Дмитровичем.
По дорозі до головного музичного центру нашої країни, музичної академії, доля подарувала чудову і несподівану зустріч, з самим Валентином Сильвестровим. «До цього я знав його лише по листах – говорить Ельчін. Мені було дуже приємно, що людина яка має ряд звань – Народний артист, лауреат Шевченківської премії, кавалер орденів «За заслуги» ІІІ ступеня, Ярослава Мудрого V ступеня, Почесний доктор Національного університету «Києво-Могилянська академія», Національного університету «Острозька академія», листується зі мною – простим учнем музичної школи. В одному з листів до мене, композитор написав: «Задоволений тим, що цей лист був не з Парижа чи Лондона, а з маленького міста України, бо для автора важлива реакція його співвітчизників, а не реакція цілого світу…».
На ювілейному концерті у Національній філармонії був аншлаг. А серед присутніх були не лише уславлені композитори та друзі В. Сильвестрова, а й міністр культури України Є. Нищук. Приємно, що наша національна музична культура не занепадає, а хоч якось розвиваються, і в цьому бере участь і влада.
А вже наступного дня – 30 вересня, коли власне композитору і виповнювалось 80 років, планувався масштабний концерт у великій залі музичної академії в рамках відкриття «Київ Мюзик Фест». Щодо фестивалю то це особлива сторінка української культури. Він був заснований у 1990 році, і ось щорічно в кінці вересня на початку жовтня проводиться в Києві, де виконуються твори сучасних українських композиторів.
Приїхавши до консерваторії Ельчін зустрівся з самим Валентином Васильовичем. Композитор був дуже радий зустрічі. Він якраз йшов на репетицію концерту, куди запросив і нашого учня.

В стінах консерваторії Ельчін зустрів ще одного генія української музики – Левка Колодуба. Це велика особистість в українській культурі. Він також удостоєний найвищих звань та нагород – Народний артист України, лауреат Шевченківської премії. Музика композитора дуже цікава та поширена. До речі, 18 вересня на відкритті театрального сезону в Полтавській філармонії звучала його «Урочиста увертюра» у виконанні Полтавського симфонічного оркестру. Левко Колодуб разом зі своєю дружиною Жанною Юхимівною – також великим композитором, створив багато прекрасних музичних творів. Їхній мюзикл «Пригоди Гекльберрі Фінна» з аншлагом проходить вже кілька років у Київському муніципальному театрі опери і балету для дітей і юнацтва. Балет для дітей «Снігова королева» Жанни Колодуб вже довгий час ставиться на сценах багатьох театрів.
Жанна Юхимівна дуже зраділа зустрічі з Ельчіном, і пообіцяла передати нотні збірники своїх музичних творів до бібліотеки Кобеляцької музичної школи.
Квартира Колодубів знаходиться в прекрасному будинку, де колись мешкали і наш земляк Віталій Кирейко, і глиба української музики Левко Ревуцький, і найвідоміший пісняр Платон Майборода. Гостинність сім’ї, простота в спілкуванні приємно вразили хлопця.
Аналізуючи композиторську творчість Жанни Колодуб доктор мистецтвознавства, професор Марина Черкашина-Губаренко зокрема пише: «…там, куди кличе її музика, залишається мало місця суворій прозі. Там, у чарівному світі радості й краси, дихається вільно. Там кумедно сваряться тролі й тихо спадають на землю сутінки, там загляда у розмальоване фантастичними візерунками вікно таємнича Снігова Королева і приманює у свої холодні обійми. Там можна почути веселий гомін народного свята, туди долинає музика різних віків і країн, щоб прагнути до нових і нових втілень – і бути втіленою у творах, які складає композитор Жанна Колодуб.»
До речі, приємно відмітити, що Ельчін Садаєв з відзнакою закінчив музичну школу по класу фортепіано (клас викладача Горбулі Л.І.), сьогодні успішно навчається по класу гітари у викладача Круглого О.С., кілька років поспіль бере участь та стає переможцем Обласної олімпіади з музично-теоретичних дисциплін (в номінації «Українська та зарубіжна музичні літератури»), обласного конкурсу виконавської майстерності учнів шкіл естетичного виховання «Юний віртуоз Полтавщини», є переможцем (І-е місце) Всеукраїнського відкритого конкурсу класичної музики «Обрії класики» в номінації «Теоретичні дисципліни. Музична література».
Композитори також відмітили високий рівень знань юного музикознавця, прагнення до постійного самовдосконалення та передали в дарунок Кобеляцькій дитячій музичній школі свої нотні видання: Збірник пісень для дітей «Поради», Фортепіанний альбом за мотивами казки Г.К. Андерсена «Снігова королева», Збірник колядок та щедрівок «Сяють весело зірки», Токкату-поему та «Дитячий альбом» для фортепіано. Дирекція школи в телефонній розмові щиро подякувала сім’ї Колодубів за дарунок, побажала подальших творчих досягнень та висловила надію на майбутню співпрацю в вивченні та пропаганді українського музичного мистецтва.

Олександр Скляренко,
директор Кобеляцької дитячої музичної школи